Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

 

Spolupracujúce weby:

 

 

 

 

AROMATERAPIA

21.12.2010, 07:52, joli

Čo je aromaterapia? Veľa ľudí si pod týmto slovom predstaví peknú vôňu v aromalampe. Áno aj to je súčasť tohto slova. Aromaterapia však zahŕňa omnoho viac.

 

„VYUŽÍVANIE VÔNE AKO LIEKU“, takto definoval aromaterapiu francúzsky chemik R.M.Gattefose, ktorý tento termín zaviedol do lekárskej praxe v tridsiatych rokoch 20. storočia a položil tak základy modernej aromaterapie.
Používanie rastlinných vôní k ochrane, upevneniu a obnoveniu zdravia má však omnoho dávnejšiu a bohatšiu tradíciu.


História používania vôní siaha ďaleko do minulosti a zrejme sa začala písať v okamihu, keď človek zacítil príjemnú vôňu zo svojho okolia. Čuch je najcitlivejší zmysel človeka a je jednym z prvých zmyslou, ktorý po narodení začneme používať. V dnešnej modernej dobe, v ktorej konzumujeme v potravinách veľa chemických farbív, konzervantov, syntetických hormónov a iných chemických látok je naša schopnosť používať čuch oslabená, otupená a od detstva do dospelosti klesá, napriek tomu, že náš nos, teda čuchový orgán je schopný rozoznať až 1000 druhov vôní.


Ako sa to deje?


Oblasť nosa, ktorá je citlivá na vôňu sa nachádza v hornej časti našej nosnej dierky, v tzv. čuchovej dutine, ktorá je vystlaná špeciálnym kožným tkanivom-epitelom. Tento epitel sa skladá z čuchových buniek, ktoré zbierajú informácie o vôňach okolo nás. Všetky tieto bunky sú spojené s mozgovým centrom podobne ako elektrické siete v meste. Čuchové mozgové centrum sa nachádza v najstaršej časti mozgu, hneď vedľa tohto centra je uložený limbický systém, zodpovedný za naše emócie. Preto sú všetky vône emocionálne podfarbené. Práve vône najrýchlejšie prebúdzajú našu pamäť avšak nie logickú, ale emocionálnu .
Vône, ktoré rastliny uvoľňujú do okolitého prostredia obsahujú veľké množstvo rôznych biologicko aktívnych organických látok, ktoré pôsobia na fyziologické funkcie človeka (napr. na tlkot srdca, dýchanie, na naše svaly a cievy) a pôsobia aj na emócie človeka. Rastliny uvoľňujú tiež fytoorganické látky, ktorých súčasťou sú fytoncidy. Sú to veľmi účinné antibiotické látky, ktoré okrem obrannej schopnosti proti baktériám majú aj schopnosť čistiť vzduch a znižovať množstvo škodlivých prímesí v ňom.

 

Do ľudského organizmu prenikajú tieto látky dvomi spôsobmi a to dýchaním, ktoré sme spomínali vyššie a pokožkou a sliznicami.
Pórmi pokožky sa tieto látky dostávajú do buniek, do krvného a lymfatického systému. Aromatické látky majú miestny aj celkový účinok na nervovú sústavu a na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou.

 

Vône, teda aromatické látky, sa nachádzajú v každej rastlinke, sú jej podstatou, základom, dušou. Niektoré rastliny ich majú uložené v kvetoch (ruža, pomarančový kvet) iné v listoch (tea tree), plodoch (bergamot) alebo koreňoch (vetiver), vo forme malých olejových kvapiek. Tieto vonné látky, ktoré získavame z rastliniek rôznymi spôsobmi (parovodnou destiláciou, extrakciou, a iné) nazývame ÉTERICKÉ OLEJE.

 

Éterické oleje sú vysoko koncentrované, preto sa v aromaterapii používajú na pokožku riedené, zmiešané s nosičmi, základnými rastlinným olejmi, ktoré majú blahodárny vplyv na pokožku a v správnom pomere s éterickými olejmi vedia vytvoriť kombináciu, ktorá zosiluje liečebný proces pri danom probléme.

 

Ak si chcete doma vytvoriť príjemnú atmosféru, vyčistiť vzduch, alebo prevoňať domov, nakvapkajte si do vonnej lampy, odparovača či osviežovača 4-5 kvapiek jedného či viacero kvalitných éterických olejov. Ak neviete aké spýtajte sa v špecializovanej predajni, kde vám s výberom radi poradia.
Ak chcete aromaterapiou riešiť žalúdočné neurózy, kŕčové žily, nespavosť, predmenštruačný syndróm, či len príliš veľký stres, príp. popraskanú a ochabnutú pokožku, nechajte si namiešať olej na potieranie alebo do kúpeľa.

 

Tak ako je každý človek jedinečný, tak aj každý aromaterapeutický olej sa vytvára na základe individuálnych potrieb a požiadaviek svojho budúceho majiteľa.

 

Pár tipov na zimu do aromalampy:
       Na osvieženie vzduchu:         2 kvapky éterického oleja z borovice horskej
                                                     4 kvapky éterické oleja z citrónu


       Na dobrú náladu:                   1 kvapka éterického oleja z vanilky

                                                     3 kvapky éterického oleja z grepu
       Na uvoľnenie:                        2 kvapky éterického oleja z tonky
                                                     3 kvapky éterického oleja z mandarinky červenej

 

Nezabudnite: Pre správny terapeutický účinok je nevyhnutné používať iba čisté éterické oleje - teda prírodné rastlinné esencie získané správnym postupom. Používať chemické kopie prírodných esencií nemá veľký význam, pretože nemajú žiadne liečivé účinky.
 

Vstúpte do voňavej lekárne a objavte liečivú silu prírody!

Autorom článku je Monika Véghová z IRISANA

 
« Späť


Diskusia: "AROMATERAPIA"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre
Nákupný košík


VYSKÚŠAJTE!


 

Panenský kokosový olej 100% BIO 1L v dóze

 
28,50 € s DPH
bioprodukt novinka vegan

Bambucké maslo 100% nerafinované 100g

 
10,50 € s DPH
bioprodukt vegan

Deo roll on Pure Aura - levandula vanilka - 75ml

 
9 € s DPH
novinka vegan

Šampón pre farbené vlasy 250ml

 
4,90 € s DPH
bioprodukt vegan

Vložky do podprsenky pre kojace mamičky - Natracare

 
3,50 € s DPH
bioprodukt vegan

Pemza prírodná vulkanická - vajíčko 7 x 8 cm (602)

 
2,50 € s DPH
Tovar je momentálne vypredaný.

Vyrovnávajúci masážny olej pre ženy 50ml

 
17,90 € s DPH
bioprodukt vegan

Pevná plážová Yoga taška z bio bavlny

 
14,50 € s DPH
bioprodukt

ECO Karafa Retap 1,2L s uzáverom

 
20,90 € s DPH

pocitadla


 TOPlist