Domáce kompostovanie

27.12.2017, 21:54,

Prečo a ako?

Asi tretina celkového odpadu vyvezená na skládku z priemernej domácnosti je organická hmota, napríklad potravinový a záhradný odpad. Keď tento odpad skončí na skládke a rozpadne sa, bude produkovať metán (CH4). Emisie metánu zo skládok prispievajú s viac ako 4-mi percentami emisií skleníkových plynov zodpovedných za zmenu klímy.

 

Väčšina odpadu z potravín a záhrad by sa mohla jednoduchým spôsobom odkloniť od skládky a kompostovať. Ak máte záhradu, môžete vyrobiť kompost doma a získať tak dobré hnojivo a zlepšiť pôdu vo vašej záhrade. V mestách tiež ušetríte náklady na zber komunálneho odpadu a organická hmota sa kompostovaním a jej následným spracovaním vracia do prírody alebo sa predáva ako substráty a hnojivá pre kvety.


Čo je kompostovanie?

Kompostovanie riadi prirodzený úbytok organickej hmoty vo vlhkom a aeróbnom prostredí (náročnom na kyslík). Mikroorganizmy (hlavne baktérie a huby) rozkladajú organický materiál, aby vytvorili hodnotný produkt nazývaný kompost. Správny kompost je tmavá, drobivá, zemou voniaca forma organickej hmoty, ktorá je bohatá na živiny a minerály. Je výborným hnojivom a je to zmes, ktorá upravuje kvalitu pôdy. Kompostovaním riadite proces prirodzeného rozkladu tým, že poskytujete správne podmienky na premenu odrezkov z rastlín, trávy a odpadu z potravín na produkt, ktorý sa dá vrátiť do vašej záhrady.

 

Prečo by ste mali vytvoriť svoj vlastný kompost?

Kompostovanie je praktický a pohodlný spôsob ako zaobchádzať s odpadom z okrasných drevín a trávnika na dvore. Vytvorený kompost obohacuje vašu pôdu a rastliny. Ak máte záhradu, trávnik, stromy, kríky alebo dokonca izbové rastliny, všade tu máte možnosť využiť kompost.


Kompost zlepšuje vašu pôdu. Keď sa pridáva do pôdy, rozkladá ťažké hlinité pôdy, pomáha piesčitým pôdam zadržať vodu a živiny a uvoľňuje základné živiny. Kompost obsahuje aj užitočné mikroorganizmy, ktoré vytvárajú pôdu a poskytujú rastlinám živiny. Zlepšenie vašej pôdy je prvým krokom smerom k pestovaniu zdravých rastlín.

 

Obávate sa páchnucich boxov s potravinovým odpadom? Je tu riešenie.

Prostredníctvom výrobkov spoločnosti BioBag vám vieme dodať jednoduché a hygienické systémy na zber vášho potravinového odpadu, najdete ich tu. Najväčším problémom v minulosti boli nádoby na zber organického odpadu v domácnosti. Bolo potrebné ich často vynášať, nakoľko mohli byť príčinou zápachu, keďže v nich biologický odpad často kvasil. Nové, unikátne, vetrané systémy boli vyvinuté na riešenie týchto problémov a v súčastnosti ani neviete, že takýto bioodpad máte v kuchyni už týždeň.

 

Nie malou skupinou, hlavne v mestách, je skupina chovateľov psov. Psíčkari vedia, že výkaly nepatria v mestách na trávniky a chodníky. Treba ich zbierať. Tu ale nastáva často problém pri použití plastových vreciek. Takéto vrecko je potrebné likvidovať v nádobe komunálneho odpadu. Je to škoda, lebo jeho obsah je možné kompostovať. Pri použítí kompostovateľných vreciek pre tento účel, už vrecko i jeho obsah môžete bez obáv umiestniť do hnedých nádob s biologickým odpadom.

 

Pre záhradkárov sú v ponuke aj kompostovateľné záhradné odpadové vrecia. Tieto vrecia sú tiež ideálne na sezónne skladovanie trávy a listov, takže môžete získať lepšiu zmes surovín do vášho kompostu. Jednoducho vrece s jeho organickým obsahom hodíte do kompostu alebo zbernej nádoby na biologický odpad.

 

Ako začať / Ako sa dozvedieť viac o domácom kompostovaní?

Na internete môžete nájsť veľa informácií o tom, ako si zabezpečiť vlastné kompostovanie domácnosti, alebo v záhrade. Triedenie odpadu na jednotlivé frakcie je modernou, ale zároveň potrebnou činnosťou pre zachovanie prírody a udržateľného rozvoja našej spoločnosti.

 

V nemalej miere takéto zodpovedné správanie prináša radosť a uspokojenie.

 
« Späť
Nákupný košík


VYSKÚŠAJTE!


 

Vložky do podprsenky pre kojace mamičky - Natracare

 
3,80 € s DPH
bioprodukt vegan

Sieťovka na zeleninu alebo ovocie z biobavlny veľkosť S

-30%  2,45 €   
1,72 € s DPH
bioprodukt AKCIA

Make-Up taška z biobavlny - antracit 17x9x7cm

-30%  7,20 €   
5,04 € s DPH
bioprodukt AKCIA

Rodinný šampón pre normálne vlasy 250ml

 
4,60 € s DPH
bioprodukt vegan
Tovar je momentálne vypredaný.

Aroma kameň "Lotosový kvet" na drevenej podložke

 
19,90 € s DPH

Náplň do Dezodorant sprej Soľ Zeme OCEAN & COCONUT Unisex 500ml

 
34,90 € s DPH
novinka vegan

Vrecko do koša 30L / 25ks

 
3,54 € s DPH
vegan

pocitadla


 TOPlist