Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

 

Spolupracujúce weby:

 

 

 

 

Od bieleho zlata k bielemu jedu

18.07.2012, 20:31, Jozef Litvaj

Nie je soľ ako soľ...

Bez soli nie je života. A napriek tomu je konzumácia soli v dnešnej dobe zdraviu veľmi škodlivá. Tento rozpor vzniká tým, že súčasná tzv "kuchynská soľ" má s prapôvodnou soľou len veľmi málo spoločného. Dnešná kuchynská soľ je takmer výlučne NaCl - chlorid sodný. Prírodná kryštalická soľ je oveľa viac než len NaCl: skladá sa nielen z dvoch, ale zo všetkých prírodných prvkov. Sú to presne tie prírodné prvky, z ktorých sa skladá naše telo a z ktorých kedysi vznikol náš život v praoceáne. Naša krv, čo je veľmi zaujímavé, je svojim zložením identická so zložením vody v praoceáne. Je naozaj prekvapujúce, že krv má dodnes rovnakú koncentráciu roztoku vody a soli, alebo ako soľanky, aký mala voda v praoceánu v čase, keď život opustil more. Táto soľanka v našom tele preteká po viac ako 90 tisícoch kilometroch tekutinových dráh a zaisťuje stále vyrovnané a regulované udržiavanie telesných funkcií nášho organizmu.


Ako vzniklo NaCl

Po vzniku priemyslu sa začala prírodná soľ chemicky čistiť a bola zredukovaná na zlúčeninu NaCl. Esenciálne minerály a stopové prvky boli označené ako "nečistoty" a boli zo soli odstránené. Takto ochudobnená zlúčenina NaCl predstavuje neprirodzený izolovaný stav. Nemá s pôvodnou prírodnou soľou nič spoločné a nemôže ani jej funkciu v našom organizme zastúpiť.

 

Prečo potrebujeme soľ ako celok aj s jej minerálmi

NaCl je sama o sebe agresívna substancia. Z pohľadu biochémie je jej vhodnosť pre organizmus zabezpečená len v prípade, že sú v nej naviazané vyrovnávajúce minerály (draslík, vápnik, horčík, ..) a ostatné stopové prvky. Tieto minerály a stopové prvky majú navyše, pohľadom biofyzika, veľmi špecifické frekvenčné vzory, ktoré zaručujú geometrickú stavbu štruktúr. Keď tieto geometrické štruktúry nie sú v soli obsiahnuté, nemôžeme z nej prijímať žiadnu energiu a tiež žiadnu životnú silu. Preto by sme prírodnú soľ mali konzumovať pre jej frekvenčné vzory, ktoré sú zhodné s frekvenčnými vzormi nášho tela.

 

Ako konzumácia čistenej kamennej soli zaťažuje naše telo:

Ľudské telo potrebuje cca 0,2 g prírodnej soli denne. Až keď dostaneme menej ako 0,2 g soli na deň, dostaví sa tzv. "soľný hlad" známy u zvierat.
Väčšina ľudí trpí nedostatkom soli, aj keď ich telá sú presýtené NaCl. Priemerná spotreba kuchynskej soli na osobu v dnešnej západoeurópskej kultúre je cca 12 - 20g denne. Telo identifikuje kuchynskú soľ ako agresívne bunkový jed, ako neprirodzenú agresívnu substanciu, ktorú vďaka svojej inteligentnej vlastnej ochrannej funkcii chce opäť čo najrýchlejšie vylúčiť. Náš organizmus dokáže vylúčiť cez obličky iba 5 - 7g kuchynskej soli denne (v závislosti na veku, postave a pohlavia). Preto sú naše vylučovacie orgány permanentne preťažované. Tiež skoro v každom konzervovanom produkte je NaCl obsiahnutá ako konzervačná látka, takže aj keby človek doma už vôbec nesolil, prijme viac kuchynskej soli než je vôbec schopný vylúčiť!!!

Prebytočnú kuchynskú soľ, ktorú nebolo telo schopné vylúčiť sa snaží formou izolácie zneškodniť. To sa deje tak, že telo obklopí molekuly NaCl molekulami vody, tým ionizuje natrium a chlór, čím sa NaCl neutralizuje.
Voda k tomuto nutná však pochádza z našich vlastných telových buniek. Naše telo musí túto vysoko-štruktúrovanú bunkovú vodu obetovať aby neutralizovalo NaCl. Pri tomto procese tieto bunky, ktorým je odobraná voda, odumierajú.

 

Ďalšie následky konzumácie kuchynskej soli

Ďalším následkom konzumácie kuchynskej soli je tvorba prekyselených edémov (opuchov) a celulitídy (vodná pokožka). Na každý gram NaCl, ktorú už nemôže naše telo vylúčiť potrebuje 23g bunkovej vody. Ak je obsah NaCl napriek tomu ešte moc vysoký, telo ho opäť zkryštalizuje. K tomu využíva organizmus zvyškovej stavebnej časti živočíšnych bielkovín, ktoré sú obsiahnuté napríklad v mlieku. Tie sú pre telo inak bezcenné, ďalej nevyužiteľné a musí sa ich tiež zbaviť.

Pri tomto procese vzniká kyselina močová. Ak sa telu nepodarí túto kyselinu vylúčiť, zlúči sa ďalej s NaCl a rekryštalizujú spolu. Prednostne tento proces prebieha na kostiach a kĺboch. Následky tejto rekryštalizácie sú reumatické ochorenia ako dna, artróza a artritída. Tiež tvorbu obličkových a žlčových kameňov možno pripísať na vrub zlúčeniu NaCl s kyselinou močovou. Rekryštalizačný proces je teda núdzové riešenie buniek a orgánov, ktoré telo krátkodobo chráni pred nezvratnými škodami, spôsobenými nezodpovednou konzumáciou potravy. Dlhodobo ale pôsobí na telo jedovato, pretože škodlivé substancie nie sú vylučované.

 

Na čo by ste mali dbať pri kúpe kryštalickej soli

Samozrejme ručné spracovanie kryštalickej soli sa prejaví na jej cene. Cenou teda nie je porovnateľná s kuchynskou soľou, morskou soľou alebo kamennou soľou. Mali by ste tiež  dávať pozor na kvalitu ponúkanej soli. Buďte kritický a pýtajte sa vášho dodávateľa z akej oblasti soľ pochádza. Pýtajte sa pri kúpe kryštalickej soli na jej zloženie a  vyžiadajte si záznam o jej zložení prírodných prvkov a ich vstrebateľnosti bunkami. Pýtajte sa, či soľ zodpovedá predpisom kódexu Alimentarius. Dbajte, aby soľ bola ručne triedená a spracovávaná. Buďte kritickí, pretože bohužiaľ existujú aj čierne ovce, ktoré idú len za ziskom a nestarajú sa o vaše zdravie a ponúkajú bežnú kamennú soľ alebo menej hodnotnú posypovú soľ  z poľských baní, ako hodnotnú kryštalickú soľ. Bolo by smutné, keby vaša snaha používať vodu a soľ pre vaše zdravie bola zmarená alebo zneužitá týmito ľuďmi. Kryštalické soli z Himalájí sú používané v rámci lekárskych štúdií a spĺňajú všetky požiadavky a sú ponúkané aj na západnom európskom trhu. V dnešnej dobe už pracujú stovky lekárov a terapeutov veľmi úspešne so starým poznaním o súvislostiach prírodných celkov. Už tisíce rokov liečia doktori rôznych kultúr všemožné zdravotné problémy ničím iným než vodou a soľou.

 
« Späť
Nákupný košík


VYSKÚŠAJTE!


 

Náplň do Dezodorant sprej Soľ Zeme - 1L

 
39 € s DPH
vegan

Vrecká pre psíkov v obale - rolka 40ks

 
3,36 € s DPH
vegan

Tampóny Super - Natracare

 
3,80 € s DPH
bioprodukt vegan

Make-Up taška z biobavlny natural 17x9x7cm

 
3,80 € s DPH
bioprodukt

Sieťovka na zeleninu alebo ovocie z biobavlny veľkosť S

 
2,45 € s DPH
bioprodukt

Aknel – aqua 200ml

 
10,50 € s DPH
vegan

Pemza prírodná vulkanická hnedá mušľa

 
2,95 € s DPH
vegan

pocitadla


 TOPlist