Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/904 z 5. júna 2019 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie

09.11.2021, 15:08, joli

Od júla 2021 sa v rámci smernice o plastoch na jedno použitie implementujú nové nariadenia, ktoré budú mať vplyv na výrobky predávané v Európe.

 

Čo je cieľom smernice o plastoch na jedno použitie?

EÚ rieši problém 10 plastových predmetov na jedno použitie, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na európskych plážach a podporuje udržateľné alternatívy.

 

Ako toto nariadenie ovplyvňuje produkty dámskej hygieny?

Nové zákony o označovaní vyžadujú, aby všetky produkty dámskej hygieny obsahujúce „plasty“ niesli nasledujúce logá:

 

 

 
 
 
 

Smernica definuje „plast“ ako plast na báze oleja, vo svojej definícii nerozlišuje či sa jedná o plasty z ropných olejov, alebo sa jedná o kompostovateľné plasty na rastlinnej báze.

 

Ktoré produkty Natracare sú ovplyvnené?

Toto nariadenie sa týka iba menštruačných vložiek a slipových vložiek Natracare, celkovo 16 produktových radov.

 

Znamená to, že slipové vložky a menštruačné vložky Natracare obsahujú plasty?

Nie, slipové vložky a menštruačné vložky Natracare neobsahujú žiadne plasty na ropnej báze. Nepriepustná vrstva výrobkov Natracare je biopolymér vyrobený z rastlinného škrobu bez GM z obnoviteľného zdroja a je riešením problémov s likvidáciou odpadu spojených s tradičnými plastmi získanými z ropy.

Materiál je certifikovaný ako Home Compostable podľa EN 13432. Tento materiál sa používa aj ako obal balenia niektorých vložiek. Žiaľ, smernica EÚ nerozlišuje medzi týmto materiálom a plastmi na báze oleja, preto je výrobca povinný umiestniť logo na tieto výrobky.

 

Kedy vstúpi zmena do platnosti?

Každý produkt, ktorý vám dodáme po 3. júli 2021 alebo neskôr, bude musieť mať logo SUPD. Produkt uvedený na trh pred týmto dátumom (t. j. čokoľvek vo vašom sklade/v obchodoch) je možné predávať ako obvykle, aby sa umožnil prechod na nové balenie.

 

Koho sa táto zmena dotkne?

Bude to mať vplyv na všetky značky jednorazových menštruačných vložiek a slipových vložiek.

V súčasnosti všetky vložky alebo vložky na jedno použitie dostupné na trhu obsahujú buď plast alebo nejaký druh biologicky odbúrateľného plastu, najmä preto, že bez tejto vrstvy by výrobok nefungoval správne.

Dobrou správou je, že iba vložky Natracare dosiahli značku Seedling ako certifikované podľa EN 13432 ako komerčne kompostovateľné tam, kde sú k dispozícii tieto zariadenia.

 

Aký je rozdiel medzi certifikáciou domácou kompostovateľnou a komerčne kompostovateľnou?

Biopolymérny materiál, ktorý používa Natracare na nepriepustnú vrstvu, je certifikovaný ako Home Compostable. Keď sa tento materiál skombinuje s ďalšími prírodnými materiálmi a použije sa na vytvorenie produktov, už ho nemožno certifikovať ako domácu kompostovateľnosť, pretože menštruačné produkty sú vylúčené zo stavu Domáce kompostovateľné.

Podľa nariadenia môžu menštruačné produkty získať iba komerčne kompostovateľný certifikát. Produkty Natracare sú certifikované ako komerčne kompostovateľné podľa EN 13432.

Stojí za zmienku, že mnohí naši zákazníci kompostujú svoje produkty doma. Na našej webovej stránke o domácom kompostovaní ponúkame množstvo obsahu vhodného pre spotrebiteľov a dôrazne to odporúčame tým, ktorí môžu.

 

Mení to spôsob, akým komunikujeme o produktoch?

Väčšina z nás chápe „bez plastov“ ako „bez plastov na báze ropy“. Aby sme sa však vyhli nejasnostiam, budeme častejšie používať frázu „rastlinné materiály“ a špecifikovať, že produkty neobsahujú „plasty na báze oleja“ alebo „plasty na báze ropy“. Podľa nového nariadenia sa pojem „kompostovateľný“ považuje za príliš všeobecný. Teraz sa od nás vyžaduje, aby sme povedali „kompostovateľné tam, kde je to komerčne prijateľné“.

 

Ako to, že Natracare má aj certifikáciu Plastic Free?

V novembri 2020 sa spoločnost Natracare stala prvou spoločnosťou, ktorá vyrába produkty dámskej hygieny, ktorá získala Certifikačnú značku bez plastov od Control Union. Táto certifikácia je stále platná, pretože hodnotí produkty z hľadiska obsahu plastov na báze oleja. Dúfame, že toto nezávislé označenie bude pre zákazníkov Natracare uistením, že môžu materiálom dôverovať.

 

Postoj spoločnosti Natracare k novej smernici o plastoch na jedno použitie:

Bola to unáhlená publikácia a zdá sa, že otázka biodegradovateľných plastov nebola dostatočne zvážená. Zámerom smernice bolo riešiť vplyv plastového odpadu na životné prostredie, takže aj keď nesúhlasíme s prísnou definíciou „plastu“; Akciu veľmi podporujeme.

Domnievame sa, že tento prístup bude podnecovať výrobcov iných značiek vložiek používajúcich plasty na báze ropy, aby prešli na ekologickejšie materiály.

 

Ďalšie čítanie:

• Materiály v našich produktoch sa nezmenili, iba predpisy EÚ.

 

Prečítajte si viac tu, aby ste pochopili zloženie produktov Natracare

- https://www.natracare.com/why-natracare/natural-materials

 

• Problém s plastmi v dobových výrobkoch

- https://www.natracare.com/why-natracare/plastic-free

 

• Smernica o plastoch na jedno použitie

- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32020R2151

 
« Späť
Nákupný košík


VYSKÚŠAJTE!


 

Vložky do podprsenky pre kojace mamičky - Natracare

 
3,80 € s DPH
bioprodukt vegan

Sieťovka na zeleninu alebo ovocie z biobavlny veľkosť S

-30%  2,45 €   
1,72 € s DPH
bioprodukt AKCIA

Make-Up taška z biobavlny - antracit 17x9x7cm

-30%  7,20 €   
5,04 € s DPH
bioprodukt AKCIA

Rodinný šampón pre normálne vlasy 250ml

 
4,60 € s DPH
bioprodukt vegan

Aroma kameň "Lotosový kvet" na drevenej podložke

 
19,90 € s DPH

Náplň do Dezodorant sprej Soľ Zeme OCEAN & COCONUT Unisex 500ml

 
34,90 € s DPH
novinka vegan

Vrecko do koša 30L / 25ks

 
3,54 € s DPH
vegan

pocitadla


 TOPlist