Ťažký život s vyrážkou

07.11.2010, 12:11, Jozef Litvaj

Neustály plač, červené oči a utrápený výraz. Jasný signál, že bábätku niečo chýba. Alebo ho niečo veľmi trápi. Boľavé bruško, prerezávajúce sa zúbky… Alebo snáď ekzém.

 

Atopický ekzém, inak tiež atopická dermatitída, je chronické, neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré má alergický pôvod. Prejavuje sa predovšetkým vyrážkou a silným svrbením pokožky. Atopický ekzém trápi najčastejšie práve malé deti.


 

Našim najmenším sa najčastejšie na líčkach a na čele objavujú drobné vyrážky a pľuzgieriky, ktoré sa postupne menia na mokvajúcu pokožku a šupinatú kožu. Okrem toho ekzém sprevádza veľmi intenzívne svrbenie, ktoré spôsobuje deťom a ich rodičom nemalé starosti. Hrozné svrbenie núti deti neustále sa škriabať, čo im veľmi komplikuje spánok a zhoršuje priebeh celého ochorenia. Deti sa tak neustále pohybujú v začarovanom kruhu: koža sa škriabaním znovu podráždi, ekzém sa zhoršuje, svrbenie narastá a bludný kruh sa uzatvára. Nemôžeme sa vôbec čudovať, že kvôli bolesti, ktorú rozškriabaná kože spôsobuje, sú deti veľmi utrápené a plačlivé.

Najrozsiahlejším a najnepríjemnejším býva u väčšiny detí ekzém medzi deviatym a dvadsiatym mesiacom života. Potom je ochorenie pomaly na ústupe a koža sa hojí. Ložiská ekzému sa však väčšinou presúvajú z tváre nižšie – na krk, ruky a nohy, kde sa objavujú predovšetkým pod kolenami a v lakťových jamkách, na chrbtoch rúk alebo na zápästiach. Počas puberty u väčšiny detí príznaky atopického ekzému celkom zmiznú a už sa nevrátia.

 

Blahodarný kúpeľ

Presná príčina vzniku atopického ekzému nie je doposiaľ celkom jasná. Napriek tomu môžete proti nemu účinne bojovať – predovšetkým obmedzením alergénov v okolí chorého, špeciálnou diétou a podpornou liečbou prostredníctvom rôznych hojivých krémov, emulzií ale i kúpeľom. Vyskúšať môžete aj starý osvedčený recept našich babičiek – kúpeľ pripravený vyluhovaním ovsenej slamy. Ovos je totiž bohatým zdrojom beta-glukánu, minerálnych látok a vitamínov, ktoré blahodarne pôsobia aj na tú najcitlivejšiu pokožku detí. Výluhy sa pridávali dokonca už do kúpeľov novorodeniatok, aby bola ich koža zdravá a hebká. Kúpeľ z ovsa je výborný zvlášť pre veľmi suchú a atopickú pleť. Obsahuje totiž zinok, ktorý má protizápalové účinky a je nevyhnutný pre zdravú a pevnú pokožku. Ovsený kúpeľ dodá jemnej detskej pokožke potrebnú vlhkosť, spôsobuje úľavu od nepríjemného svrbenia a upokojuje pri podráždení kože alebo po bodnutí hmyzom.

 

Na prípravu ovseného kúpeľa budete potrebovať asi kilogram rezanej ovsenej slamy alebo ovsa, ktoré je treba asi hodinu variť vo veľkom hrnci, precediť a potom pridať do kúpeľa. Zdá sa vám to zložité? Poznáme jednoduchší spôsob! Stačí zájsť do lekárne a vyžiadať si Ovsený kúpeľ pre deti (topnatur) v praktických sáčkoch, ktoré obsahujú 100% prírodný extrakt z ovsa v rozpustnej forme. Každé balenie obsahuje šesť sáčkov, ktoré zodpovedajú jednej dávke. Obsah sáčku sa jednoducho vsype do prúdu vody, v ktorej sa nechá rozpustiť. Potom už môže vaše dieťatko relaxovať dvadsať minút v liečivom a zároveň príjemnom kúpeli. Po jeho absolvovaní stačí dieťatko bez oplachovania len jemne osušiť.

 

 

Doporučené odborníkmi

Ovsený kúpeľ sa veľmi osvedčuje v liečebniach a kúpeľoch ako súčasť liečby rôznych dermatitíd (Kúpele Lipová, Kynžvart, Poděbrady). Skvelé účinky potvrdzuje MUDr. Jana Rydlová, vedúca lekárka detských liečební Kúpeľov Luhačovice. Kúpele sú tu s veľkým úspechom ordinované deťom s chronickým atopickým ekzémom a veľmi pozitívne ovplyvňujú liečbu detí s týmto nepríjemným ochorením.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

„Od začiatku roka do konca mája 2008 bol ovsený kúpeľ u nás ordinovaný celkom 58 deťom. 24 detí malo ovsený kúpeľ s olejom, 34 detí malo ovsený kúpeľ bez olejovej prísady. Kúpele boli podávané 3 x týždenne počas 4 až 6 týždňov – podľa dĺžky pobytu dieťaťa v kúpeľoch.

Výsledky:
Ani u jedného dieťaťa nedošlo k zhoršeniu ekzému. U 56 detí sa ekzém výrazne zlepšil, zároveň ustúpilo nepríjemné svrbenie kože. 2 deti mali po kúpeľoch ekzém v rovnakom rozsahu ako pred kúpeľmi. Samotné kúpele všetky deti vnímali veľmi dobre, boli pre nich príjemné. Ovsené kúpele u nás rozšírili spektrum podávaných procedúr a veľmi pozitívne ovplyvnili liečbu detí s atopickým ekzémom.“

MUDr. Jana Rydlová, vedúca lekárka detských liečební Kúpele Luhačovice, a.s.
 

 
« Späť


Diskusia: "Ťažký život s vyrážkou"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre
Nákupný košík


VYSKÚŠAJTE!


 

Vložky do podprsenky pre kojace mamičky - Natracare

 
3,80 € s DPH
bioprodukt vegan

Sieťovka na zeleninu alebo ovocie z biobavlny veľkosť S

-30%  2,45 €   
1,72 € s DPH
bioprodukt AKCIA

Make-Up taška z biobavlny - antracit 17x9x7cm

-30%  7,20 €   
5,04 € s DPH
bioprodukt AKCIA

Rodinný šampón pre normálne vlasy 250ml

 
4,60 € s DPH
bioprodukt vegan
Tovar je momentálne vypredaný.

Aroma kameň "Lotosový kvet" na drevenej podložke

 
19,90 € s DPH

Náplň do Dezodorant sprej Soľ Zeme OCEAN & COCONUT Unisex 500ml

 
34,90 € s DPH
novinka vegan

Vrecko do koša 30L / 25ks

 
3,54 € s DPH
vegan

pocitadla


 TOPlist